Přeskočit na obsah

Bělení zubů

Bělení zubů v otázkách a odpovědích

Bělení zubů je v současné době velmi žádaná služba. Vybělený chrup získává nejen bělejší a zářivější odstín, ale především člověk s vyběleným chrupem působí mladším a zdravým dojmem.
Pokud máte zájem o profesionální bělení zubů, jistě vám vyvstane řada otázek, na které byste rádi znali odpověď. Pokusili jsme se pro vás shrnout nejčastější otázky. Pokud by vám ani po přečtení těchto otázek a odpovědí nebylo cokoliv jasné, neváhejte a kontaktujte nás na kontakt@denth.cz.

Zde je třeba dodržet základní pravidlo, že bělení zubů se může provádět pouze na zdravém chrupu pod dohledem zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Z 99% je nutná hygienistická příprava tj. pacient podstoupí celý proces dentální hygieny a teprve poté přijde na řadu bělení. Efekt bělení je vyšší na předem profesionálně očištěném chrupu.
Vybělit lze pouze přirozený zub, výplně a korunky se nevybělí, proto je třeba zvážit i ev. výměnu výplní a korunek ideálně před nebo po bělení. Nejvhodnější je bělení pro pacienty, kteří pravidelně pečují o svůj chrup a pravidelně navštěvují zubního lékaře. Pacienti se špatnou ústní hygienou, přecitlivělými zuby a odhalenými krčky nejsou vhodnými adepty pro profesionální bělení. Bělení není vhodné ani pro děti a mladistvé cca do 18 let, těhotné a kojící matky.

Látky, kterých se využívá k bělení jsou peroxid vodíku a karbamid peroxid. Tyto látky pronikají sklovinou do vnitřní struktury zubu a tam rozpouštějí organická barviva.

Tato otázka je velmi často diskutována. Existují zastánci i odpůrci bělení. Pravdou je, že dosud nebyla provedena ani jedna důvěryhodná studie, která by potvrzovala nebo vyvracela škodlivost prostředků užívaných k bělení. V naší praxi používáme domácí noční bělení obsahující šetrnou látku karbamid peroxid. Bělící gel se vkládá do laboratorně zhotovených nosičů na míru dle vašich otisků chrupu.

Nejčastější komplikací je přechodná zvýšená citlivost zubů. Toto riziko je nejvyšší při ordinačním bělení. Riziko zvýšené citlivosti je mnohem menší při použití nočního bělení. Tento proces je pomalejší, ale mnohem šetrnější. Výhodou je, že pacient si sám může řídit průběh a výsledek bělení, tedy výsledný odstín. 

Další komplikací může být popálení dásní v důsledku působení bělící látky na dásni a ne pouze na zubu. Při domácím bělení máte vyrobené nosiče bělícího gelu na míru, bělící látka tak působí pouze na vnější plochu zubu.

Zde záleží na odstínu vašich zubů, zpravidla čím tmavší odstín, tím delší doba bělení. Rychlejší efekt je u mladých lidí, kteří ještě nemají tolik probarvené zuby. Doba bělení je tedy individuální. U někoho je pěkný výsledek již po 2 nocích, jiný musí aplikovat 7-10 nocí. Pokud jsou zuby postiženy fluorozou (bílé až tmavě hnědé skvrny na zubech) nebo byste rádi vybělili tzv. tetracyklinové zuby je nutné dlouhodobé noční nebo ordinační bělení. Tyto případy konzultujte se svým zubním lékařem.

Ano. Během procesu bělení a ještě minimálně 24 hodin poté je třeba dodržovat nebarevnou dietu. Tj. vyvarovat se všech potravin, které by mohli zuby znovu zabarvit. Sklovina je během bělení náchylná a absorbuje barviva mnohem rychleji než obvykle. Dále je třeba se během bělení vyvarovat též kyselým potravinám a nápojům.

Čeho byste se měli určitě během bělení vzdát:

  • kouření,
  • pití kávy čajů (i ovocných, zelených), pití vína(červeného i bílého), ovocných šťáv, coca-coly,
  • konzumaci čínských jídel (sojová omáčka, barevné koření), červené řepy, červené papriky.
  • pozor také na rtěnku, ráda se otiskne na zuby.

Výsledek závisí na životním stylu. Stravovací návyky, kouření a péče o dutinu ústní jasně ovlivňuje délku účinku. Káva, čaj, červené víno a kouření mohou rychleji zuby opět znovu zbarvit. Zde je opět výhodou cesta nočního bělení pomocí nosičů na míru. K udržení pěkného odstínu zubů se doporučuje zhruba 1x ročně dobělení po dobu 1 noci, ideálně po dentální hygieně. Profesionálně vyčištěný chrup lépe absorbuje bělící látku.

Dobrá ústní hygiena je základ pro dlouhodobé udržení krásných, bílých a především zdravých zubů. Pravidelné profesionální čištění zubů v ordinaci podpoří vaše snažení.

Nejprve vám zhotovíme otisky horní a dolní čelisti. V další návštěvě (zhruba do 1 týdne) již budete mít připravené nosiče bělícího gelu. Zkusíte si nosiče nasadit a sejmout. Zkontrolujeme, zda sedí a neodstávají okraje. Ukážeme vám jak nosiče plnit, jak o ně pečovat po sejmutí. Společně vybereme odstín vašich zubů, abychom mohli zkontrolovat při další návštěvě cca za 1-2 týdny výsledek bělení. Dostanete písemné poučení s postupem bělení, upozorněním na dietní opatření, skladování bělení…, abyste měli kam nahlédnout, kdybyste si přeci jen nebyli jistí. Pokud by se vyskytla jakákoliv komplikace, další noc již neaplikujte a kontaktujte nás. 

Obdržíte:

  • 2x nosič bělícího gelu (pro horní a dolní čelist)
  • krabičku pro uchovávání nosičů
  • sádrové modely (uchovejte! Při poškození nosiče lze snadno dle modelu zhotovit nový)
  • 4x dávkovač bělícího gelu (1 dávka by měla vystačit na 2 noci pro obě čelisti)
  • písemné poučení