Kdo je dentální hygienista
Dentální hygienistka/ta (dále DH) je pracovnice (pracovník) ve zdravotnictví, která/ý úzce spolupracuje se zubním lékařem. DH je vzdělaná/ý nejen v oblasti dentální hygieny, ale orálního zdraví vůbec. Jejich akční rádius je poměrně široký. Zahrnuje péči nejen o dospělý, ale i dětský chrup již prenatálně – čili začíná se již u těhotných žen, přičemž péče o ně má též svá specifika.
V současné době se DH stává po ukončení tříletého studia na vyšší odborné škole a získává titul diplomovaný specialista, ve zkratce DiS. V roce 2008 byl otevřen první ročník prezenčního studia na 3. lékařské fakultě. Po ukončení studia bude DH užívat titul Bc. Kompetence jsou stejné jak pro DiS, tak pro Bc.
DH je vzdělaná/ý ve svém oboru a velmi dobře ví odkud sahají její kompetence a kde končí v samostatném výkonu povolání. V žádném případě nenahrazuje péči zubního lékaře! Jedná se o samostatný obor , který již svým názvem dentální (zubní) hygiena napovídá o svém obsahu.
Pro upřesnění si dovoluji rozdělit na:
- péče o těhotné ženy
- péče (poradenství) o dutinu ústní u dětí cca od ½ roku (od prořezání prvních zubů - mléčný chrup)
- péče o dětský chrup od prořezání prvního stálého moláru cca od 6 let - smíšený chrup- rizika (nejčastěji se objevuje první zánět dásní)
- dentální hygiena dospělých (stálý chrup)
- dentální hygiena a ortodontická léčba u dětí
- dentální hygiena a ortodontická léčba u dospělých
- dentální hygiena a proteticky ošetření pacienti (korunky, můstky)
- dentální hygiena a pacienti s implantáty
- neinvazivní léčba onemocnění parodontu– zánět dásní (gingivitis) a zánět závěsného aparátu (parodontitis)
- zubní estetika – bělení zubů
- výživové poradenství ( týká se především prevence vzniku zubního kazu)
Jak zhruba probíhá návštěva u dentální hygienistky
Započetí profesionálního čištění
- odstranění povlaků a zubního kamene, leštění zubů, fluoridace je-li zapotřebí
- zpravidla nelze odstranit dokonale vše pouze v jedné návštěvě. O kompletním vyčištění můžeme hovořit až po dvou až třech návštěvách, u těžších případů ( pokročilá parodontitis) i pět až šest návštěv.